فروشگاه کپی رنگی

 

درام چاپگر یکی از مهم ترین قطعاتی است که در هر دستگاه پرینتر قرار دارد . شاید تاکنون اسم این قطعه را شنیده باشید و بخواهید که اطلاعاتی راجع به آن داشته باشید به همین منظور در ادامه ضمن معرفی این قطعه سعی خواهیم کرد تا جزئیات و نحوه عملکرد آن را توضیح دهیم . درام در واقع قلب یک دستگاه چاپگر است ، این قطعه در واقع غلتک فلزی است که توسط لایه ای از جنس مواد هدایت کننده (لایحه از موادی همچون سلنیوم ، ژرمانیوم یا سیلیکون) ساخته می شود .

عاملی که باعث می شود تا از این مواد در لایه درام استفاده شود این است که این مواد می‌تواند جریان الکتریسیته را به یک نقطه انتقال دهند یا متمرکز کند ولی مواد دیگر این خاصیت را ندارند . در تاریکی این لایه به عنوان یک عایق عمل می کند و مانع از عبور جریان الکتریسیته از یک اتم به اتم دیگر می شود ولی زمانی که نور به آن تابیده می شود ، انرژی فوتون ها آزاد می شود و جریان از این طریق عبور می‌کند . الکترون های تازه آزاد شده باعث خنثی شدن پوشش بار مثبت لایه می شوند تا تصویر را روی برگه شکل دهند .

 

شاید تصورش کمی سخت باشد که چگونه ممکن است تصویر کامل یک برگ روی استوانه ای که تنها از لحاظ عرض با برگ کاغذ برابر است شکل بگیرد . به عبارتی این استوانه به صورت یکجا نخواهد توانست تا تصویر را روی کاغذ منتقل کند بلکه با حرکت دورانی خود و در هر مرحله و گام به گام تنها قسمتی از تصویر را روی آن انتقال می دهد . با توجه به اینکه طول یک صفحه چاپ استاندارد از اندازه درام بزرگتر است ، درام چاپگر در هر بار تنها خواهد توانست قسمتی از متن یا تصویر را چاپ کند . در واقع درام باید بعد از هر مرحله پاک شود و دوباره بعد از شارژ شدن با قرار گرفتن در معرض تونر بتواند بخشی از تصویر را روی برگه چاپ کند .

 

درام ، آسیب دیدگی و زمان تعویض

درام ها یکی از عوامل اصلی در تعیین کیفیت چاپ هستند ، اگر آن ها خراشیده شوند و یا دندانه دار باشند ، این آسیب دیدگی ها تأثیر خود را روی تصویر چاپ شده خواهند گذاشت به عبارتی آسیب ها تأثیرات ناخواسته ای را بر روی صفحات چاپی شما آشکار می کنند . این مشکلات باعث می شوند تا آن ها را تعویض کنیم . در بیشتر موارد درام‌های پرینتر ها و یا چاپگرهای لیزری دارای عمر محدودی می باشند که می توان قبل از اینکه به پایان عمر مفید خود نزدیک شوند ، آن ها را با یک درام چاپگر جدیدتر جایگزین کرد . بیشتر پرینتر های لیزری کوچک و ارزان قیمت به گونه ای ساخته شده اند که درام و تونر در کنار یکدیگر قرار دارند ، بنابراین در زمان تعویض هر کدام از آن ها شما مجبور می شوید تا قطعه دیگر را نیز عوض کنید (درام ها قیمت بالایی ندارند) . در هنگام تعویض و یا حتی استفاده از درام سعی کنید که آن ها را به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار ندهید و از آسیب دیدگی آن هادر معرض نور جلوگیری کنید . توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که ذرات گردوغبار یکی از عوامل ایجاد خراشیدگی روی سطوح در آن ها در دراز مدت هستند ، بنابراین سعی کنید که چاپگر خود را در محیطی قرار دهید که کمتر در معرض این عوامل باشد .  

 

رابطه مشکلات چاپ و زمان تعویض درام

 اگر شما در برگه های خود مشکلات زیر را مشاهده کردید باید درام چاپگر دستگاه خود را تعویض کنید . قابل ذکر است که در در حالت عادی بعد از هر سه بار شارژ کردن کارتریج باید تعویض شود .

  1. مشاهده خطوط عمودی و نازک در طول صفحه : هنگامی که این خطوط را روی برگه خود مشاهده کردید می توانید اطمینان حاصل کنید که درام شما دچار آسیب یا خراشیدگی است . این آسیب ممکن است در اثر برخورد جسم خارجی با درام یا در اثر تماس با وایپر بلید باشد که هنگام چرخش روی آن یک حلقه خراشیدگی ایجاد می کند .
  2. نقاط تکراری روی صفحات چاپی : تعمیرکاران دستگاه چاپ از این نقطه به عنوان پین هول یاد می کنند . در بیشتر مواقع این نقاط در اثر تأثیرات محیط پیرامون بر روی درام ایجاد می شوند . برای مثال ممکن این نقاط دراثر خشک شدن تونر روی درام ایجاد شده باشند که می توان با استفاده از یک پنبه و الکل آن ها را رفع کرد .
  3. مشاهده اثر تایر خاکستری در یک سمت از صفحه : این اثر در بیشتر موارد به خاطر نازک شدن پوشش درام اتفاق می‌افتد.
  4. ظاهر شدن لکه های تونر به صورت عمودی در سراسر صفحه : اگر درام خود را در معرض نور خورشید قرار دهید به دلیل حساسیت پوشش آن به پرتو نور ، باعث می شود تا این پوشش آسیب ببیند و شما لکه های را روی برگه چاپی خود مشاهده کنید در بیشتر موارد تعداد آن ها اندک و از ۴ مورد بیشتر تجاوز نخواهد کرد .


زمان تعویض یا تعمیر درام

 تشخیص زمان اصلی برای تعویض یا در موارد اندکی تعمیر یک درام چاپگر در واقع با مهندسین و یا تکنسین های متخصص در این زمینه همچون مجموعه کپی رنگی است که فتوکپی دست دوم و دستگاه کپی استوک را نیز به مشتریان خود ارائه می دهند . ولی به طور معمول این قطعه دارای قیمت پایینی است و زمانی که دچار آسیب می شود بیشتر افراد تعویض آن را به تعمیر اش ترجیح می دهند . برای داشتن عمر طولانی درام ها همیشه سعی کنید تا آن ها را از تحت فشار و یا ضربه قرار ندهید . اگر می خواهید به یک کاربر حرفه ای از دستگاه های چاپ تبدیل شوید سعی کنید تا قبل از هرگونه استفاده از این دستگاه و مخصوصاً قطعات آن ها ،دفترچه راهنمای آن ها را به دقت مطالعه کنید ،این کار باعث می شود تا اطلاعات شما در مورد دستگاه افزایش یابد و به نحو بهتری از آن استفاده کنید ، در نتیجه طول عمر قطعات دستگاه چاپگر افزایش پیدا خواهد کرد و هزینه کمتری را برای تعویض و یا تعمیر آن ها پرداخت می‌کنید .

 

 

 

بهینه سازی سایت

  طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط سئویاب و سئو سایت

خدمات حسابداری